پرینت

نگاهی به رمان «پیش‌روی» نوشته‌ی ای. ال. داکترو - داوود آتش‌بیک

نوشته شده توسط داوود آتش‌بیک. Posted in پیشنهاد کتاب

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

آینده از آن بی‌ریشه‌هاست
نگاهی به پیش‌روی نوشته‌ی ای. ال. داکترو با ترجمه‌ی امیر احمدی آریان
داوود آتش‌بیک

پیش‌روی عنوان تازه‌ترین رمانی‌ست که از ای.ال.داکترو به چاپ رسیده؛ با ترجمه‌ی خوب و روان امیر احمدی‌آریان. رمانی قطور که البته، به شدت خوش‌خوان است.
داکترو را در ایران و جهان با رگتایم می‌شناسند؛ رمانی که با ضرب‌آهنگی طوفانی نوشته شده و پر است از شخصیت‌های حقیقی و ساختگی تاریخی که در موقعیت‌های خاص اجتماعی قرار می‌گیرند و اتفاق‌هایی را از سر می‌گذرانند. در ابتدا، پیش‌روی به شدت یادآور رگتایم است؛ رمانی که پر است از شخصیت‌های تاریخی حقیقی و ساختگی، که در موقعیتی خاص قرار می‌گیرند و روایت‌گر بخشی از حوادث سیاسی و اجتماعی می‌شوند؛ که در پیش‌روی این حادثه‌ی تاریخی مربوط است به جنگ‌های داخلی امریکا در دوران ابراهام لینکلن.
ولی تفاوت عمده‌ی پیش‌روی با رگتایم این است که در اولی، شخصیت‌ها روایت را جلو می‌برند و در دومی، قصه به گونه‌ای جلو می‌رود که شخصیت‌ها عامدانه در موقعیت‌های مورد نظر نویسنده قرار گیرند. پیش‌روی با وجود تعدد شخصیت و ضرب‌آهنگ طوفانی‌ش، به شدت شخصیت‌محور است و اصلا همین شخصیت‌ها هستند که داستان را جلو می‌برند و موقعیت‌ها را رقم می‌زنند.
پیش‌روی، داستان پیش‌روی ژنرال شرمن است که از جورجیا و کارولینای شمالی و جنوبی می‌گذرد؛ عناوین فصل‌های کتاب هم به همین مکان‌ها اختصاص دارد. ولی روایت صرفا به شرمن محدود نمی‌شود؛ پیش‌روی پر است از شخصیت‌های گوناگون که نویسنده با مهارتی مثال‌زدنی میان آن‌ها رفت‌وآمد می‌کند. هر بخشی از کتاب، به یکی از این شخصیت‌ها و حال و هوای اطرافش اختصاص دارد؛ در واقع هر شخصیت می‌تواند نمایش‌گر بخشی از شرایط اجتماعی-تاریخی دوران جنگ داخلی باشد. از خود شرمن که تاباندن نور بر او، نمایان‌گر بخشی از تاریخ است( چنین شخصیتی در تاریخ وجود خارجی دارد.) و البته، می‌تواند بیان‌گر عادت‌ها و رفتار‌های یک ژنرال باشد که به خوبی شخصیت‌پردازی شده. یا امیلی که زنی‌ست جنوبی که به واسطه‌ی جنگ، خانه و زندگی‌ش را از دست داده و رد، که پزشکی‌ست خونسرد که بیشتر از جان بیماران، علم برایش اهمیت دارد. ویل و آرلی، دو سرباز شورشی فراری هستند که بخشی از داستان را به خود اختصاص داده‌اند و ویلما که زن سیاه‌پوست زیبایی‌ست که به تازگی از بند بردگی رها شده.
بین این شخصیت‌ها و البته چند شخصیت دیگری که برخی در طول رمان می‌میرند، روایت مدام در رفت و آمد است. هر بخش از روایت به یکی از این شخصیت‌ها اختصاص دارد؛ شخصیت‌هایی که خود، آینده‌ی خود را رقم می‌زنند و قصه‌ی خودشان را پیش می‌برند؛ گاه به بیراهه می‌روند و می‌میرند و گاه به اهدافشان می‌رسند و گاه سردرگم می‌مانند. در طول رمان، بارهای این شخصیت‌ها به دلایل مختلف با هم برخوردهایی دارند که به جذاب شدن قصه کمک می‌کند و باعث می‌شود که پیش‌بینی تقابل دو شخصیتی که ما پیشتر به خوبی با آن‌ها آشنا شده‌ایم برایمان جذاب شود.
با تمام این احوال، می‌توان با اطمینان گفت که تنها شخصیت سیاه پوستی که آینده‌ای خوب برایش قابل تصور است، پرل است. شخصیتی که بارها شانس با او همراه می‌شود و با وجود خطرات عدیده در طول جنگ کشته نمی‌شود؛ شخصیتی که پایان روایتش؛ پایانی‌ست باز و امیدبخش. ولی، او هم حقیقتا سیاه نیست، دو رگه است. پدرش، ارباب مادرش بوده و او حاصل یک ازدواج و خانواده‌ی اصیل نیست. انگار نویسنده، داکترو،آینده را از آن کسانی بداند که بی‌ریشه‌اند. و نه سیاهان اصیلی که به تازگی از بند بردگی رها شده‌اند. انگار آینده‌ی چندان نوید بخشی را برای این سیاهان نبیند.
پیش‌روی، رمانی‌ست تاریخی، با ریتمی طوفانی و پر از شخصیت‌هایی که هرکدام نمایان‌گر بخشی از تاریخند. و البته، تاریخی که عمیق شده؛ تاریخی که رنگ و رو دارد، بو دارد، صدا دارد و شنیده می‌شود. تاریخی که لمس می‌شود و صرفا یک خطی روایی صاف و ساده و تک بعدی‌ که در کتاب‌های تاریخی دیده می‌شود نیست.چند بعدی‌ست و با تغییر و خلاقیت‌های کوچکی همراه شده. پر است از خانه‌های ویران شده، بوی باران و خاک، گرد و مه بعد از جنگ و اسب‌های مرده، خون‌های جاری شده‌ای که در هیچ کتاب تاریخی دیده نمی‌شود و شاید تاریخ حقیقی، همین باشد و نه آن روایت‌های خشک و سرراست کتاب‌های تاریخ.

 

 

 

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

نظرات   

 
0 #2 آرش خراط 1394-01-11 15:54
پس از رمان خداحافظ گاری کوپر رومن گاری و شاید هاکلبری فین ، تاثیر گذارترین داستان برمن ، پیشروی داکترو بوده است. البته رگتایم و بیلی باتگیت را هم دوست دارم
نقل قول
 
 
+1 #1 رضا --- 1392-07-03 16:38
سلام نازنین...
نقل قول
 

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی